Pivovarské kvasnice
Pivovarské kvasnice - jedná se o biomasu mikroorganismů kvasinek - Saccharomytcses cerevisae var. Carsbergensis - , které jsou využívány ke zkvašování sladového extraktu při výrobě piva. Vznikají při výrobě piva zkvašením mladinky. Po prokvašení mladinky jsou separovány, zahušťovány, odhořčeny a sušeny.
Sušené pivovarské kvasnice jsou vysoce hodnotné krmivo, zejména pro svůj obsah dusíkatých látek a pro jejich vysokou stravitelnost přesahující 80 %. Biologická hodnota sušených pivovarských kvasnic je vyjádřena zvláště obsahem životně důležitých aminokyselin, které organismus zvířat sám neumí syntetizovat, jako je např. lysin, methionin, cystin, leucin, valin, izoleucin a ostatních.
Pivovarské kvasnice jsou významné nejen bohatým zdrojem dusíkatých látek, ale také vysokým obsahem přírodního vitamínů skupiny B. Zejména thyaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), pyridoxinu (vitamín B6) a kyseliny pantothenové (vitamín B3), ale i obsahem minerálních látek a stopových prvků - zejména fosforu, draslíku, železa, mědi, zinku.
Při zařazení 4 % pivovarských kvasnic do krmné směsi dochází zcela k pokrytí potřeby těchto vitaminů!
Pivovarské kvasnice svým složením působí stimulačně a podporují imunitní systém zvířat
Přínos krmení kvasnicemi:
– eliminace průjmů
– zlepšení reprodukce
– detoxikace mykotoxinů ( produktů metabolizmu plísní )
– zchutňující efekt
– zlepšení stravitelnosti ostatních dusíkatých látek - bílkovin
- zdroj specifických dusíkatých látek
– zdroj přírodního vitamínu B, vápníku a zinku
– zlepšení reprodukce
– vliv na vývoj kůže a kvalitu srsti