Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Koncem června se na asi 1 m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra díky vysokému obsahu látky Silymarinu. Název „ mariánský „ souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na lístcích z mléka Panny Marie.

Plody tohoto ztepilého bodláku, čili semena, obsahují 20 – 30 % vysoce kvalitního oleje, 0,6% sterolů  a flavonolignany - silybin, silydionin a silikristin, dimérní koniferylalkohol, 0,04% tokoferolů, aminy (tyramin, histamin) a až 30 % bílkovin.

Pro použití ostropestřce je důležité, aby plody byly roztlučené. Tím se umožní vyluhování hlavní léčivé látky – Silymarinu. Silymarin je směs již výše uvedených 3 složek - silybinu, silydioninu a silikristinu.

Účinné látky, obsažené v Silymarinu patří mezi hepatoprotektivně působící - ochrana jaterní tkáně - antioxidačně účinné látky (napomáhají tedy zvýšení antioxidační schopnosti krve při likvidaci volných škodlivých radikálů). Důležitou funkcí jater je schopnost zneškodňovat nepotřebné látky nebo škodliviny jako jsou např. chemické přídavky potravin, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce.

Silymarin je v tomto boji pro játra výborným pomocníkem, chrání játra před postižením chemickými jedy. Jedna ze složek - silybin snižuje oxidaci tuků. Silymarin rovněž tlumí produkci prostaglandinů a tím snižuje vznik nespecifického zánětu v postižené tkáni. Silymarin tedy celkově ochraňuje a detoxikuje (čistí) játra a stimuluje regeneraci buněk.
Více informací na:  http://www.celostnimedicina.cz/silymarin.htm#ixzz3H2UBJzwP

Choroby, které může pomáhat ostropetřec u zvířat léčit:

  • prevence před ztučněním jater

  • bakteriální onemocnění jater

  • otravy z léků

  • následky chemoterapie

  • snižuje vedlejší negativní vliv léčiv

  • podpora trávení a peristaltiky střev

  • detoxikace a zvýšení imunity

Kvalita pro ryby, cena pro lidi!